Press "Enter" to skip to content

Opinie o Carfree

admin 0

Na temat międzynarodowego dnia bez samochodu, czyli pozytywne day  w głównej mierze mają osoby, które starają się żyć proekologicznie. Z tego też powodu Międzynarodowy jest obchodzony także w Polsce.

carfree-day
image-41
W 1998 roku we Francji zainicjowano ideę dnia bez samochodu, czyli . W trakcie trwania tegoż dnia, a raczej idei proekologicznej spora część centrów miast jest zamykana dla samochodów. Dotarcie do centrum miasta które akurat zadeklarowało się obchodzić ów dzień wyłączając z ruchu samochodowego centrum, odbywać się może wyłącznie na pieszo lub po prostu rowerem.    Od 1998 roku dzień ten jest nazwany z angielskiego: Car Free Day. Co roku dzień ten jest obchodzony 22 września w Europie oraz na świecie, a w Polsce dzień bez samochodu jest obchodzony oficjalnie od 2002 roku. W naszym kraju carfree day jest inicjowany jest pod patronatem MInisterstwa Środowiska. W roku 2008 do tejże kampanii przyłączyły się aż 84 miasta w Polsce ( dane z wikipedii) .

Kampania ta ma na celu zwrócenie uwagi na bardzo ważny temat jakim jest upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodów. Jest to także promocja transportu publicznego a co najważniejsze pokazanie społeczności że po mieście można się poruszać także alternatywnymi srodkami transportu jakim są rowery, czy też komunikacja miejska,a  w wielu przypadkach są to tramwaje oraz trolejbusy.  W głównej ierze przyczynia się to do zmniejszenia hałasu wielkomiejskiego oraz zanieczyszczenia powietrza a co za tym idzie oczywiście polepsza się komfort życia w wielkim mieście.

(Visited 78 times, 1 visits today)
Podobny temat:  Sposób na wypożyczalnie samochodów

Comments are closed.